Chcąc przybliżyć Wam to, na czym zależy nam podczas prowadzenia zajęć, postanowiliśmy stworzyć kilka tekstów. Dzięki nim dowiecie się kilku rzeczy na temat karate oraz poznacie sztuczki, które pomogą Wam np. lepiej przygotować się do zawodów lub przetrwać sezon jesienno-zimowy nie tylko pod ciepłym kocem, ale i na sali : ) Zapraszamy więc do części pierwszej!

Korzyści płynące z uprawiania karate przez dzieci.

Zapisując dziecko na sporty walki, pierwszą motywacją rodzica jest zwykle trening samoobrony. Powód ten ma oczywiście „rację bytu”, jednak w odniesieniu do życia codziennego jest najmniej ważny. W końcu Twoje dziecko nie codziennie jest zmuszone do tego, aby przed kimś się bronić, prawda?  Co więc tak naprawdę liczy się w rozwoju dziecka, dla kadry klubu Champion karate? Zapraszamy do zapoznania się z tekstem.

 1. Poprawa ogólnej sprawności fizycznej

  Prawie każdy z uprawianych sportów, oprócz części technicznej, zawiera również sporo ćwiczeń poprawiających cechy motoryczne (czyli te, związane z ruchem wykonywanym przez człowieka), do których zaliczamy: siłę, szybkość, wytrzymałość i moc. Dla karate wyjątkowe jest to, że ćwiczenia kształtują również zwinność, koordynację ruchową i gibkość. Dodatkowo każde z ćwiczeń wykonujemy zarówno prawą, jak i lewą stroną ciała co na etapie wzrostu dziecka jest bardzo ważne. Wbrew pozorom, nie każdy sport gwarantuje harmonijny rozwój – są dyscypliny, w których od początku trenujący ma określaną stronę dominującą, z której na każdym treningu będzie wykonywał wszystkie skoki, rzuty, odbicia czy wypady, a to sprawia, że rozwój przestaje być symetryczny.

  2. Rozwój intelektualny

  Podczas zajęć karate, dziecko pierwszy raz w życiu ma do czynienia z wykonywaniem uderzeń, kopnięć i kombinacji ciosów. Sprawia to, że w trakcie treningu jest zmuszone do myślenia nad tym, co i w jaki sposób robi. Ciągłe poznawanie nowości, których w karate jest (dosłownie) nieskończona ilość, sprawia, że trenujący poprawia zdolność uczenia się wszystkiego, z czym spotyka się po raz pierwszy — co ciekawe ma to swoje odbicie również podczas nauki w szkole, gdzie dziecko łatwiej przyswaja nową wiedzę.

 2. Rozwój społeczny

  Mimo że karate jest sportem indywidualnym, każde zajęcia odbywają się w grupie. Dziecko zawiera nowe znajomości już przed zajęciami w szatni, a zacieśnia je podczas ćwiczeń w parach i drużynach treningowych. Jedną z największych przygód jest wspólny udział w zawodach sportowych (również tych dla początkujących), podczas których dzieci nie tylko wspierają się nawzajem, ale i uczą się funkcjonować w warunkach współzawodnictwa.

 3. Nauka pokory

  Karate jako sport wyróżnia się silnym naciskiem na zachowanie hierarchii w grupie. Dowodem tego są kolorowe pasy noszone podczas zajęć. Jeżeli kolega z grupy ma większy staż treningowy, to dziecko musi uszanować jego miejsce na zbiórce przed sobą bez względu na jego wzrost, wagę, płeć czy wiek.

  5. Zawieranie przyjaźni

  Większość grup społecznych, w które człowiek zostaje wtłoczony na różnych etapach życia — przedszkole, szkoła a w końcu praca to środowisko, w którym znajdujesz się w gruncie rzeczy bez wyboru. Udział w zajęciach karate jest dobrowolny i co ważne – młody człowiek podczas treningów wzrasta nie tylko wiekiem i stopniem treningowym, ale wraz z przyjaciółmi, którzy z biegiem czasu stają się dojrzałymi ludźmi i doświadczonymi karatekami. Mówi się, że aby poznać człowieka, trzeba zjeść z nim beczkę soli. Nam środowisko karate wielokrotnie udowodniło, że to prawda. Każde z zajęć to oczywiście zabawa i uśmiech, jest też jednak czas na intensywne ćwiczenia, naukę trudnych elementów i w końcu udział w zawodach, podczas których pierwszy start często okupiony jest porażką. Wspólne przeżywanie tych (również trudnych) chwil sprawia, że przyjaźnie zawarte w dojo są wyjątkowo trwałe.

Bez względu na to, czy Twoje dziecko będzie chciało kontynuować przygodę z karate, warto przez jakiś czas sprawdzić, czy jest to sport dla niego. Pierwsze zajęcia w klubie champion są bezpłatne, a z grafikiem możesz zapoznać się tutaj: https://www.karatechampion.pl/grafik-zajec-2/ . Jeżeli nasza wspólna przygoda potrwa dłużej, będziemy przede wszystkim starać się nauczyć Twoje dziecko tego, że sport to wspaniały rodzaj aktywności i warto uprawiać go przez całe życie!