Trzeci, ostatni tekst o korzyściach płynących z uprawnia sportu przez grupę najstarszą — osoby dorosłe.

Poprzednie dwa teksty opisywały wszystko to, co mogą zyskać dzięki uprawianiu karate dzieci oraz nastolatkowie. Obie grupy wiekowe są na etapie życia, w którym są dość, mówiąc kolokwialnie „plastyczne”, a dodatkowo mają w ciągu dnia czas na to, aby spożytkować go w dowolny sposób. Co jednak z osobami dorosłymi? Zazwyczaj na ich barkach spoczywa utrzymanie domu, dbanie o rodzinę lub przynajmniej podjęcie pierwszej pracy zawodowej, dzięki której zaczną budować swoją przyszłość. Zazwyczaj, jeżeli dorosły podejmuje aktywność fizyczną, są to np. zajęcia w klubach fitness, ćwiczenia na siłowni, crossfit etc. Plusy tego typu ćwiczeń są oczywiste — klub znajdujący się blisko domu, relatywnie krótki czas trwania zajęć, po których szybko wracasz do swoich obowiązków, mnogość rodzajów ćwiczeń do wyboru oraz możliwość skorzystania z modnych ostatnio miejsc, w których możesz trenować przez całą dobę. Czy wobec tych wszystkich korzyści karate ma coś ciekawego do zaoferowania osobie dorosłej? Sprawdźmy.

Stałe godziny zajęć

Wbrew pozorom, konkretna ilość godzin w tygodniu, gdy możesz trenować to plus. Z reguły w klubach zajęcia grupy najstarszej odbywają się dwa bądź trzy razy w tygodniu o stałych porach. Taki system działa na człowieka motywująco, gdyż uniemożliwia podejście na zasadzie „jak nie dzisiaj to jutro” (które często nie następuje). Trenując w tym systemie, szybko uczysz się, że omijając jeden trening, na kolejny masz szansę dopiero za kilka dni.

Trening dla mózgu

Potrafisz wrócić pamięcią do czasów nastoletnich, okresu studiów lub wczesnej dorosłości? Przypomnij sobie, jak szybko przyswajałeś wszystko nowe rzeczy, będąc młodszy. Na dobry czyn, aby zyskać nową wiedzę lub uzyskać pewne informacje, wystarczała Ci chwila skupienia nad notatkami lub zamiana paru zdań ze znajomym. A jak jest teraz? Przeczytasz w telefonie artykuł, przesłuchasz podcast i za dwa dni jesteś w stanie przytoczyć zaledwie kilka procent treści, z którą miałeś do czynienia. Biada Ci, jeżeli w przyswajanej treści padły hasła typu „peroksydacja kwasów tłuszczowych”, bo wytłumaczyć, kiedy zachodzi i dlaczego mięsa nie powinno się smażyć zbyt długo, zapewne będzie ciężko. Dlaczego tak jest? Twój posuwający się wiek to jedno 🙂 Inny powód to brak nowych bodźców, z którymi codziennie spotyka się mózg młodego, uczącego się człowieka.                             Karate, jako aktywność, jest wyjątkowym rodzajem bodźca oddziałującym zarówno na ciało, jak i na umysł. Gdzie kryją się podczas zajęć bodźce dla mózgu? Po pierwsze od samego początku uczysz się łączyć komendy wydawane w języku japońskim z konkretnymi technikami i ćwiczeniami, a sama nauka języka obcego (nawet tylko jego elementów) jest dobrym treningiem pamięci. Po drugie, ruchy wykonywane w karate to coś, z czym spotykasz się pierwszy raz w życiu — o ile zapewne kiedyś miałeś okazję podnieść sztangę lub hantelek, o tyle mawashi geri chudan kopiesz po raz pierwszy, a nauka złożonych ruchów wymaga nie tylko pracy ciała, ale i mózgu. Po trzecie, na pewnym etapie trenowania dojedziesz do łączenia pojedynczych technik w sekwencje, z których te najdłuższe trwają nawet trzy minuty. Opanowanie tego wymaga naprawdę niezłej pamięci, którą będziesz poprawiać systematycznie z treningu na trening.

Zawieranie znajomości

Ten podpunkt w zasadzie dotyczy wszystkich grup wiekowych. Grupy treningowe karate są relatywnie małe, dzięki czemu każdego z trenujących znasz z imienia i mniej lub bardziej orientujesz się co u niego słychać. Regularne spotykanie się z tymi samymi ludźmi, pośród których znajdujesz się z własnego wyboru, daje szanse na poznanie kilku osób, z którymi zaczniesz spędzać czas również poza salą, a co by nie mówić, zawarcie nowych, ciekawych znajomości zawsze jest korzystne.

Załatwianie interesów

Ten podpunkt może nie zabrzmieć najlepiej, jednak zjawisko z nim związane ma miejsce i wszyscy o tym wiedzą. Zajęcia karate z reguły są wybierane przez osoby dorosłe, których życie jest już ustabilizowane, a co za tym idzie, uprawiają konkretny zawód. Potrzebujesz fryzjera/inżyniera/mechanika/innego specjalisty? Spora szansa, że spotkasz go właśnie na sali i o ile nie jest Twój trzeci trening w życiu, bez problemu załatwisz po treningu sprawy, które wymagają pomocy specjalisty.

Długotrwałe cele

Karate jako jedna z niewielu dyscyplin pozwala na postawienie sobie celów innych niż osiągnięcie formy plażowej. Wszystko to za sprawą pasów, które są nadawane wraz ze wzrostem umiejętności. Twój pas jest odzwierciedleniem Twoich umiejętności, które widzą również inni ćwiczący. Ta gra wciąga niepostrzeżenie każdego, kto pokusi się o zdanie pierwszego (dość łatwego) egzaminu, a to solidna dawka motywacji do dalszej pracy.

Rywalizacja sportowa?

Oto sens życia aktywnego sportowca. Zawody sportowe. Myślisz, że wraz z przekroczeniem pewnego wieku z szans na stanięcie na podium została Ci tylko szansa na skrzypienie kolan? Nic bardziej mylnego. Owszem, cały świat już nie stoi przed Tobą otworem i nie zostaniesz mistrzem olimpijskim w biegu na 100 metrów, jednak wciąż masz szansę spróbować swoich umiejętności w kategorii kata lub kategorii chlubnie zwanej „masters”.

Decydując się na przekroczenie sali karate, nie jesteś zobligowany do zostania w niej na zawsze. Możesz potrenować miesiąc/dwa, a nawet zakończyć swoją przygodę po pierwszych zajęciach. Jeżeli tylko zdecydujesz się na przetestowanie swoich możliwości, ze swojej strony możemy zapewnić, że zrobimy wszystko, abyś z nami został, poprawiając swoją sprawność fizyczną, swoje umiejętności oraz (oczywiście!) wygląd swojej sylwetki. Może więc czas zmienić coś w swoim życiu i znaleźć aktywność, która stanie się Twoją prawdziwą pasją?